Yök’den Müjde! Başarı Bursunun Kapsamı Genişletildi

Yüksek Öğretim Kurumu

Yayın Tarihi: 9 Ağustos 2018,Son Güncelleme : 11 Ağustos 2018

 YÖK’den Başarı Bursu müjdesi!  YÖK Başarı Bursu’nun kapsamı genişletildi. Bundan sonra 47 lisans programından öğrencilere verileceği bildirildi. Veterinerlik programları da artık YÖK Başarı Bursu’nun kapsamına girdi. Peki YÖK Başarı bursunu kimler alabilir? Burs ücreti ne kadar?

Yükseköğretim Kurulunca verilen YÖK Başarı Bursu’nun kapsamı genişletilerek 47 programda burs verileceği açıklandı. 2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılında 47 lisans programına “YÖK Başarı Bursu”nun verileceği bildirildi. Peki YÖK Başarı bursunu kimler alabilir? Burs ücreti ne kadar?

Yükseköğretim Kurulundan (YÖK) yapılan yazılı açıklamada, YÖK Başarı Bursu’nun 2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılında da devam edeceği, ilk üç sırada yerleşen ve kayıt yaptıran başarılı öğrencilere YÖK Başarı bursu verileceği belirtildi.

Türkiye’nin kalkınmasının ancak “nitelikli bilgi” ve “nitelikli insan kaynağı” ile mümkün olacağı vurgulanan açıklamada, bursun Temel Bilimler Programlarında; matematik, fizik, kimya, biyoloji bölümlerine, Ziraat Programlarında bahçe bitkileri, bitki koruma, bitkisel üretim ve teknolojileri, biyosistem mühendisliği, gıda teknolojisi, hayvansal üretim ve teknolojileri, kanatlı hayvan yetiştiriciliği, organik tarım işletmeciliği, süt teknolojisi, tarım ekonomisi, tarım makineleri ve teknolojileri mühendisliği, tarımsal biyoteknoloji, tarımsal genetik mühendisliği, tarımsal yapılar ve sulama, tarla bitkileri, toprak bilimi ve bitki besleme, tohum bilimi ve teknolojisi, ziraat mühendisliği ve zootekni bölümlerine verileceği aktarıldı.

Orman Programlarında ise bursun orman endüstrisi mühendisliği, orman mühendisliği, yaban hayatı ekolojisi ve yönetimi bölümlerine verileceği ifade edildi.

VETERİNERLİK PROGRAMLARI DA BURS DESTEĞİ KAPSAMINDA

Su Ürünleri Programlarında da balıkçılık teknolojisi, balıkçılık teknolojisi mühendisliği, su ürünleri mühendisliği, su bilimleri ve mühendisliği bölümlerine, Yer Bilimleri Programlarında ise jeofizik mühendisliği, jeoloji mühendisliği, maden mühendisliği, hidrojeoloji mühendisliği, yer bilimleri mühendisliği bölümlerine, veteriner fakültelerine, astronomi ve uzay bilimleri, astronomi ve astrofizik ile uzay bilimleri ve teknolojileri alanlarında faaliyet gösteren bölümlere verileceği kaydedildi.

Bunuda okumak isteyebilirsiniz-->  ÖSYM'den ÖABT düzenlemesi

YÖK BAŞARI BURSU ÜCRETİ NE KADAR?

2018-2019 eğitim öğretim yılında şartları sağlayan ve 47 lisans programında öğrenim görecek öğrencilere 12 ay boyunca aylık 700 lira burs desteği sağlanacak.

Facebook Yorumları
BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
KPSS
2019 Kamu Personel Seçme Sınavı

14 Temmuz 2019

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR