YKS sonuçları ne zaman açıklanacak?

YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Yayın Tarihi: 23 Temmuz 2018,Son Güncelleme : 6 Ağustos 2018

YKS sonuçlarının ne zaman açıklanacağı milyonlarca öğrenci tarafından merakla en çok beklenen haberlerden. 2018 yılı üniversite sınavı sonuçlarının ÖSYM’nin resmi sitesi ais.osym.gov.tr’den 31 Temmuz tarihinde açıklanması bekleniyor.

Üç ayrı oturumdan oluşan YKS sonuçlarının açıklanma tarihi ÖSYM tarafından belirlendi.

30 Haziran-1 Temmuz tarihlerinde sınava giren milyonlarca öğrenci 2018 yılı üniversite sınavı sonuçlarının açıklanmasını bekliyor.

YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? 

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) sınavının ardından adaylar sonuçların açıklanacağı tarihi büyük bir merak içinde beklemeye başladı. YKS sonuçlarının açıklanacağı tarihi ÖSYM başkanlığı tarafından sonunda adaylara duyurdu.

YKS sınav sonuçlarının ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden 31 Temmuz tarihinde açıklanması bekleniyor. Sınav sonuçları açıklandığı anda adaylar ais.ösym.gov.tr adresi üzerinden sorgulama yapabilecek.

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NE ZAMAN ALINACAK?

YKS sonuçları ÖSYM tarafından 31 Temmuz tarihinde açıklandıktan sonra adaylar, tercih listelerini 7-14 Ağustos tarihleri arasında oluşturarak başvurularını yapacaklar. ÖSYM tarafından tercih süreci başladığında, 2018 yılı tercih kılavuzu da yayınlanacak. Adaylar tercih kılavuzunu inceleyerek yükseköğretim programları arasında tercihlerini yapacaklar. Tercih listeleri oluşturulduktan sonra adaylar, puanlarına ve tercih sıralamalarına göre yükseköğretim programlarına yerleştirilecek. İlk tercih işlemi sonucunda boş kalan kontenjanlar için adaylar, ikinci defa tercih işlemi yapabilecek.

YKS tercihi yapacak olan adaylar, tercih listesine en fazla 24 program ekleyebilecek. ÖSYM tarafından tanınan 24 tercih hakkının kullanılma zorunluluğu bulunmuyor. Adaylar hedefleri doğrultusunda tercih listesini oluşturup, istenilen sayıda yükseköğretim programını listesine ekleyebilir. Tercih listesi oluşturulurken en fazla istenilen programın ilk sıraya yazılması gerekir.

Facebook Yorumları
Bunuda okumak isteyebilirsiniz-->  2018-KPSS Ön Lisans Değerlendirme Raporu yayımlandı
BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
KPSS
2019 Kamu Personel Seçme Sınavı

14 Temmuz 2019

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR