Sosyal medya profiliniz üniversiteye girişinizi ne kadar etkiler?

Sosyal medya profiliniz üniversiteye girişinizi ne kadar etkiler?

Yayın Tarihi: 8 Ağustos 2018,Son Güncelleme : 8 Ağustos 2018

ABD’de gerçekleştirilen ve üniversiteye kabul memurlarının katıldığı ankete göre, üniversiteye kabul de %68’lik bir kesim; Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya profillerinin incelenmesinin doğru ve başvuruda önemli bir aşama olduğunu belirtmişler. İşin ilginç yanı ankete katılan öğrenciler de aynı fikre sahipler.

 

Öğrenciler sosyal medya profillerinin incelenmesini normal buluyor

 

900’den fazla lise öğrencisi ile yapılan başka bir araştırmadaysa üniversiteye kabul memurlarının sosyal medya profillerini incelemesinin doğru, yapılması gereken bir işlem olduğuna inandıklarını söylemişler. 2014 yılında ankete katılanların %54’ü bunu düşünürken, 2017 ylında yapılan ankette bu sayı %74’e kadar çıkmış.

 

Yariv Alpher ‘‘Sosyal medya profilleri; başarıları, yetenekleri sergilemek ve kişisel markalarını inşa etmek için bir fırsat ‘‘

 

Anketi gerçekleştiren kurum müdürü Yariv Alpher, ‘‘Anket sonuçlarıyla ilgili olarak dikkat çekici olan şey, kolejlerin ve öğrencilerin üniversiteye kabul sürecinde sosyal medyanın rolüne inanmalarıdır’’ diye belirtmiş. Alpher yine açıklamasında ‘‘Hem öğrenciler hem de üniversiteye kabul memurlarının gözünden sosyal medya profillerinin işleyişi farklı. Ortak olan şey adil olmalarına inanmalarıdır. Özellikle kabul memurlarının işleyişini kolaylaştırmış olması. Öte yandan öğrencilerde, yayınladıkları şeyin olumsuz bir etkisi olmayacağını düşünürken, bazıları da sosyal medyanın avantajlarından yararlanıyorlar. Başarıları, yetenekleri sergilemek ve kişisel markalarını inşa etmek için bir fırsat olarak görüyorlar’’ diye belirtmiş.

 

Geçtiğimiz yıl Harvard Üniversitesi, uygun olmayan profil fotoğrafı kullandığı için bir çok kişinin kabullerini iptal etmişti.

 

Üniversite kabul memurlarının işleri zorlaşıyor

 

Araştırma ölçütlerine göre sosyal medya profillerini inceleyen üniversite kabul memurlarının yüzdesi her geçen gün giderek azalıyor. 2015’te yüzde 40 iken, 2016’da yüzde 35’e, 2017’de yüzde 29’a kadar gerilemiş. Bunda öğrencilerin payı büyük. Özellikle üniversiteye giriş yaş grubundaki bireylerin Facebook ve Twitter gibi açık platformlar bırakıp Snapchat ve WhatsApp gibi kapalı olanlara geçiş yapmaları en büyük etkenlerin başında geliyor.

Bunuda okumak isteyebilirsiniz-->  Uzaktan Yüksek Lisans Eğitimi Veren Üniversiteler

 

kaynak:www.icerikfabrikasi.com

Facebook Yorumları
BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
KPSS
2019 Kamu Personel Seçme Sınavı

14 Temmuz 2019

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR