Özel okul teşvik sonuçları sonuçları açıklandı

Yayın Tarihi: 7 Eylül 2018,Son Güncelleme : 7 Eylül 2018

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2018 – 2019 eğitim öğretim ödeneği kapsamında açıklanacak olan özel okul teşvik sonuçları için geri sayım başladı. Öğrenciler ve velilerin özel okul teşvik başvurularını geçtiğimiz günlerde e-Okul’dan yapmıştı.

Okulların açılmasına sayılı günler kaldı. Bu sene itibariyle sınav sistemlerinin değişmesi sebebiyle özel okul teşvikine ilgi beklenenden fazla oldu. 2018 – 2019 eğitim öğretim ödeneği kapsamında açıklanacak olan özel okul teşvik sonuçları ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 07 Eylül Cuma (Bugün) günü erişime açılacak. Devlet desteği alarak özel okulda okuyacak öğrencilerden tercih yapmaya hak kazananlar MEB sitesi, öğrencilerin başvuru yaptığı e-Okul ve MEBBİS sitemleri üzerinden sonuçları kolaylıkla öğrenebilecek. Yapılan resmi açıklamaya göre tercih işlemi yapabilecek olan öğrencilerin ilanı ‘basvurular.meb.gov.tr‘ adresinden sorgulanacak.

 

ÖZEL OKUL TEŞVİK SONUÇLARI SAAT KAÇTA AÇIKLANIR?

Özel okul teşvik başvurusu sonuçları, 2018 – 2019 (MEB) Özel okul teşvik başvuru sonuçlarının 7 Eylül Cuma günü erişime açılması beklense de açıklama saati ile ilgili hiç bir resmi açıklama gelmemiştir. Devlet desteği alarak hayalindeki okula gitmek isteyen öğrenciler ve çocuklarına iyi bir eğitim hayatı sunmak isteyen velilerin merak ettiği özel okul teşvik başvuru sonuçları açıklanır açıklanmaz aşağıdaki adresten öğrenebilirsiniz.

MEB’in http://basvurular.meb.gov.tr‘ adresini ziyaret ederek sonuçları hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Yapılan açıklamaya göre sonuçlar adreslere posta yoluyla iletilmeyecek ve sadece bu siteden erişime açılacak.

MEB – ÖZEL OKUL TEŞVİK DESTEĞİ BAŞVURU VE YERLEŞTİRME TAKVİMİ

07 Eylül 2018 tarihinde Tercih İşlemi Yapabilecek Öğrenciler belirlenecek.
07 -14 Eylül 2018 tarihinde Öğrencilerin Tercih İşlemleri başlayacak.
17 Eylül 2018 tarihinde Yerleştirme Sonuçların açıklanacak.
17-21 tarihinde Eylül 2018 Nakil ve Kesin Kayıt İşlemleri yapılacak.
24 Eylül 2018 tarihinde Ek Yerleştirme Sonuçları açıklanacak.
24-28 Eylül 2018 tarihinde Ek Yerleştirme Kayıt İşlemleri başlayacak.

Bunuda okumak isteyebilirsiniz-->  Öğretmen Atamalarında KPSS geçerlilik süresi değişti...

TERCİH EDİLEBİLECEK OKULLARIN LİSTESİNE NASIL ULAŞIRIM?

2018-2019 Eğitim ve Öğretim Desteği Tercih İşlemleri  07-14 Eylül 2018 Tarihleri arasında yapılacaktır. Buna göre “Eğitim ve Öğretim Desteği için Başvuru Yapabileceğiniz Kurumları” görmek için tıklayınız

EĞİTİM ÖĞRETİM DESTEĞİ VERİLECEK OKUL TÜRLERİ, DESTEK TUTARLARI VE DESTEK VERİLECEK ÖĞRENCİ SAYILARI

özel okul teşvik sayıları

2018-2019 eğitim ve öğretim yılında, özel okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise ve temel lise türlerinde öğrenim görecek her bir öğrenciye verilecek eğitim ve öğretim desteği tutarları ile ilk defa destek verilecek öğrenci sayıları belirlendi.

Bu kapsamda, okul öncesi eğitim kurumlarındaki 6 bin öğrenciye 3 bin 290’ar lira, ilkokullardaki 15 bin öğrenciye 3 bin 960’ar lira, ortaokullar ve liselerdeki 15 biner öğrenciye 4 bin 610’ar lira ile temel liselerdeki 24 bin öğrenciye 3 bin 960’ar lira olmak üzere, toplam 75 bin öğrenciye, bu yıl ilk kez eğitim öğretim desteği verilecek.

YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ NASIL OLACAK?

Eğitim ve öğretim desteği almaya hak kazanan öğrencilerin yerleştirme işlemlerinde, yerleştirme puanları her sınıf seviyesinde ayrı ayrı değerlendirmeye alınır. Sınır seviyelerinin her birine okulun destek kontenjanının yüzde 25’i kadar öğrenci yerleştirilir.

Ek yerleştirme işlemi için ayrıca tercih alınmayacak olup ilk tercihlere göre okulların boş kalan kontenjanlarına yerleştirme yapılacaktır.

ÖZEL OKUL TEŞVİKİ HANGİ KOŞULLARDA KESİLİR?

İlkokul, ortaokul ve ortaöğretimde okuyan ve teşvik almaya hak kazanan öğrenciler eğitim kademesinin sonuna kadar bu haktan yararlanıyor.

Örneğin ilkokulda teşvik alan öğrenci 4 yılın sonuna kadar teşvik alıyor, ortaokulda tekrar başvuruyor. Teşvik almaya hak kazanan öğrencilerden uzun süreli tedavi gördüğünü sağlık raporuyla belgelendirenler hariç olmak üzere, bulundukları sınıfta sınıf tekrarı yapan öğrenciler eğitim ve öğretim desteğinden yararlanma hakkını kaybediyor.

Facebook Yorumları
BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
KPSS
2019 Kamu Personel Seçme Sınavı

14 Temmuz 2019

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR