Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü

Yayın Tarihi: 31 Ekim 2018,Son Güncelleme : 22 Şubat 2019

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü

Eğitim Süresi : 2 YIL

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü Önlisans Programının amacı, bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinde uzman olan sağlık profesyonellerine destek sunabilen, yetersizliği olan özel gereksinimli bireylerin günlük yaşam aktivitelerindeki gereksinimlerini karşılayıcı ve kolaylaştırıcı bilgi ve beceriye sahip nitelikli insan kaynağı yetiştirmektir.

Programa Kimler Kayıt Yaptırabilir?

En az lise veya dengi okul mezunu olacak/olan adaylar için;

Yeni Kayıt

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Önlisans Programına Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile öğrenci kabul edilmektedir. Temel Yeterlilik Testi (TYT) puan türünden en az 150 ve daha yukarı puan almış olanların 2018 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) tercih işlemlerinde kontenjan dâhilinde bu programa yerleştirilmesi halinde kayıt hakkı kazanmaktadırlar.

 

Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile halen öğrenim gören öğrenciler için;

İkinci Üniversite

Bu programa sınavsız ikinci üniversite ile kayıt olabilmek için Anadolu Üniversitesi İkinci Üniversite sayfasını inceleyebilirsiniz.

Okutulan Dersler – AKTS Kredileri

Aşağıdaki tablodan  derslerini görebilirsiniz. Derslerin üzerine tıklayarak o derse ait çıkmış sorulara, deneme sınavlarına, ders bilgilerine  ve ders notlarına ulaşabilirsiniz.

Üzerine tıklanmayan dersler için henüz içerik eklenmemiştir. Eklendiğinde bağlantılar aktif olacaktır.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon

I.YARIYIL (Güz Dönemi)
Ders KoduDers AdıZorunlu/SeçmeliTeorik/UygulamaAKTS
EBR101UBakıma Gereksinimi Olan Engelli Bireyler IZorunlu3+04.0
EBR103UEngelli PsikolojisiZorunlu3+04.0
EBR105Uİnsan ve DavranışZorunlu3+04.0
EBR107UYaşam Boyu Büyüme ve GelişimZorunlu3+04.0
SAĞ104UTemel Sağlık ve Hastalık BilgisiZorunlu3+04.0
SAĞ210Uİnsan Beden Yapısı ve FizyolojisiZorunlu3+04.0
SAK103UTıp TerimleriZorunlu3+03.0
 -Yabancı Dil I*Zorunlu0+03.0
Toplam30
*Yabancı Dil I Dersi: Yeni kayıt aşamasında tercih edilen ALM101U-Almanca I, FRA101U-Fransızca I ya da İNG101U-İngilizce I derslerinden bir tanesidir.
II.YARIYIL (Bahar Dönemi)
Ders KoduDers AdıZorunlu/SeçmeliTeorik/UygulamaAKTS
EBR102UBakıma Gereksinimi Olan Engelli Bireyler IIZorunlu3+04.0
EBR104UEngelli Bakımı ve Rehabilitasyonunu PlanlamaZorunlu3+04.0
EBR106UEngellilerde Ruh SağlığıZorunlu3+04.0
EBR108Uİletişim ve Alternatif İletişim SistemleriZorunlu3+04.0
EBR110UTemel Bakım ve Rehabilitasyon IZorunlu3+03.0
EBR112UTemel Beslenme İlkeleriZorunlu3+04.0
SAĞ101UTemel İlkyardım BilgisiZorunlu3+04.0
 -Yabancı Dil II**Zorunlu0+03.0
Toplam30
**Yabancı Dil II Dersi: Yeni kayıt aşamasında tercih edilen ALM102U-Almanca II, FRA102U-Fransızca II ya da İNG102U-İngilizce II derslerinden bir tanesidir.
III.YARIYIL (Güz Dönemi)
Ders KoduDers AdıZorunlu/SeçmeliTeorik/UygulamaAKTS
EBR201UTemel Bakım ve Rehabilitasyon IIZorunlu3+04.0
EBR203UEtkili Davranış YönetimiZorunlu3+04.0
EBR205UÇoklu Engellilerin Bakım ve RehabilitasyonuZorunlu3+04.0
EBR207UYaşlılıkta Nörolojik Temelli Durumların Bakım ve RehabilitasyonuZorunlu3+04.0
EBR209UOrtopedik RehabilitasyonZorunlu3+04.0
EBR211UGelişimsel Yetersizliklerin Bakım ve RehabilitasyonuZorunlu3+04.0
TAR201UAtatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi IZorunlu3+03.0
TÜR201UTürk Dili IZorunlu3+03.0
Toplam30
IV.YARIYIL (Bahar Dönemi)
Ders KoduDers AdıZorunlu/SeçmeliTeorik/UygulamaAKTS
ARY402UBilimsel Araştırma YöntemleriZorunlu3+04.0
EBR202UEngelli Mevzuatı ve Meslek EtiğiZorunlu3+04.0
EBR204UAile Katılımı ve İşbirliğiZorunlu3+04.0
İLT201USağlık Kurumlarında İletişimZorunlu3+05.0
SAĞ212UTemel İlaç Bilgisi ve Akılcı İlaç KullanımıZorunlu3+03.0
SAĞ404UHalk SağlığıZorunlu3+04.0
TAR202UAtatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi IIZorunlu3+03.0
TÜR202UTürk Dili IIZorunlu3+03.0
Toplam30

Staj Uygulaması

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Önlisans Programında zorunlu 25 iş günü staj uygulaması bulunmaktadır.

Öğrenciler zorunlu stajını 2. yarıyıl dönem sonu sınavından sonra herhangi bir dönemde tek seferde yapmalıdır, bölerek farklı zaman dilimlerinde yapılmamaktadır.

 • Öğrenciler stajını, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Engelli Bakım ve Rehabilitasyon Merkezleri, Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezleri, Huzurevleri, Yerel Yönetimlere ait Engelli Bakım Merkezleri ve Yaşlı Bakım Merkezlerinde yapabilir. Ayrıca öğrenciler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından denetlenen Özel Bakım Merkezlerinde de stajını yapabilir.
 • Yukarıda sıralanan staj yerlerinin yatılı hizmet veren kuruluş veya merkezler olması gerekmektedir.
 • Öğrencinin staja devam durumu o kuruluşta görevli yöneticiler (kuruluş müdürü veya müdür yardımcısı) tarafından takip edilir.
 • Öğrencinin staj boyunca staj performansı o kuruluştaki görevli meslek personeli (tabip, sosyal çalışmacı, psikolog, psikolojik danışman, çocuk gelişimci, fizyoterapist, ergoterapist ve hemşire unvanına sahip olanlardan herhangi biri) tarafından takip edilir.

Staj Muafiyeti

Zorunlu staj uygulamasında staj muafiyeti yoktur, ancak öğrenciler aşağıda belirtilen durumları resmî olarak belgelendirmeleri durumunda Fakülte Yönetim Kurulu Kararı ile stajdan muaf sayılabilir.

– Sürekli engelli olup engel oranı %40 ve üzeri olma veya ilgili mevzuata göre malul sayılma;

 • Öğrenciler tam teşekküllü hastaneden alacakları Sağlık Kurulu Raporu ile sürekli engelli olduklarını, engel oranının %40 veya üzeri olduğunu belgelendirmeleri gerekir. Ayrıca ilgili mevzuat uyarınca malul sayılan öğrencilerin bu durumlarını belgelendirmeleri zorunludur.

– Staj yapacağı dönem içerisinde programı ile ilgili sektörde SGK’ye tabi sigortalı olarak en az zorunlu staj süresi kadar çalışmış olma,

– Öğrencinin programa kaydolduğu tarihten itibaren cezaevinde/tutukevinde hükümlülük/tutukluluk süresinin, önlisans programları için 4, lisans programları için 7 yılın üzerinde olma hali.

Açıköğretim Sistemi Programlarına kayıtlı olan öğrenciler yukarıda belirtilen durumları belgelendirmeleri hâlinde muafiyet talebinde bulunabilirler.

Sınavların Değerlendirilmesi ve Ders Geçme

Sınavların değerlendirilmesi ve ders geçme sistemi Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği ile bu yönetmeliğin verdiği yetkiye istinaden hazırlanan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim-Öğretim ve Sınav Uygulama Esasları ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Öğrenci Değerlendirme Sistemi Esaslarına göre belirlenir.

Sınavlar sayfasından;

 • Sınavların nasıl yapıldığı ve organizasyonu,
 • Sınavların hangi tarihlerde yapılacağı,
 • Sınava girmek için gerekli belgeleri ve sınavda uyulacak kuralların neler olduğu,
 • Sınav süreleri,
 • Sınavda sorulan sorular ve cevapların yayınlanması,
 • Sınav sonuçlarının ilan edilmesi,
 • Sınav sonuçlarına yapılacak itirazlar

hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca, sınavların değerlendirilmesinde kullanılan yöntemleri bilmek ve derslerinizden nasıl geçebileceğinizi öğrenmek için Öğrenci Değerlendirme Sistemi sayfasından bilgi edinebilirsiniz.

Mezuniyet Koşulları

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Önlisans Bölümü Programında 120 AKTS kredilik ders alıp, tüm dersleri başarı ile tamamlayan FF, YZ, DZ notu olmayan, Genel Not Ortalaması (GNO) en az 2,00 olan ve diğer yükümlülükleri yerine getiren öğrenciler mezun olabilirler. Bu kredilerin altında eksik kredi ile mezun olunamaz.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü Önlisans Programında mezuniyet koşullarını yerine getiren öğrenciler, “Açıköğretim Fakültesi Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Önlisans Programı Diploması” alırlar.

Dikey Geçiş Olanakları

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü Önlisans Programından mezun olan öğrencilerin, örgün öğretim ya da açıköğretim lisans programlarının 5. yarıyılından lisans öğrenimine devam edebilmeleri için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girmeleri gerekmektedir.

Bu programdan mezun olan öğrenciler, dikey geçiş kapsamında başvurabilecekleri lisans programlarını, bu programların koşullarını ve bu programlara alınacak öğrenci sayılarını gösteren 2018 Meslek Yüksekokulları İle Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Kılavuzu’ndan detaylı bilgiye ulaşabilirler. Bu kılavuzda, adayların nasıl başvurabilecekleri, lisans programı tercihlerini nasıl yapacakları, sınav, değerlendirme ve yerleştirme işlemleri, meslek yüksekokulu müdürlükleri ve açıköğretim önlisans programlarının bağlı olduğu birimlerce yürütülecek işlemlerle ilgili ilke ve kurallar yer almaktadır.

İş Olanakları

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü Önlisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı resmi ve/veya ilgili özel kurumlarda istihdam edilebilme olanağına sahip olurlar.

Facebook Yorumları
Bunuda okumak isteyebilirsiniz-->  2016 Mayıs Ehliyet Sınavı Trafik Soruları Testi
BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
KPSS
2019 Kamu Personel Seçme Sınavı

14 Temmuz 2019

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR