Ehliyet Sınavları Artık E-Sınav olarak yapılacak

Ehliyet Sınavları Artık E-Sınav olarak yapılacak

Yayın Tarihi: 5 Ocak 2019,Son Güncelleme : 5 Ocak 2019

2019 Yılına girmemiz ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığı Ehliyet sınavlarını artık E-Sınav olarak yapacağını daha önce duyurmuştu.

Ehliyet almak isteyen vatandaşlarımız artık e-sınav olarak elektronik ortamda sınava gireceklerdir. E-Sınav olarak bilinen yeni uygulama artık tüm Türkiye genelinde uygulanmaya başlandı. Bu yazıda madde madde e-sınav başvurusu nasıl yapılıyor? Randevu nasıl alınıyor? ile ilgili bilgiler bulunacaktır.

Elektronik Ehliyet Sınavı Başvuru ve Randevu İşlemleri Nasıl Yapılır?

E-sınav randevularını ehliyet almak isteyenler kendileri alamamaktadır. Bu işlemler sadece sürücü kursları tarafından yapılabilmektedir.

1-  Ehliyet alabilmek için gerekli olan tüm koşulları sağlamanız gerekiyor. İlk aşama olarak Sürücü kursuna ehliyet almak için başvuru yapmanız gerekmektedir.

2- Sürücü kursu tarafından planlanan teorik eğitimi almanız gerekmektedir.

3- 3.Aşama Sınav ücretidir. E-sınav ücreti 85 TL’dir. Bu ödemeyi ehliyet almak isteyenin kendisi yapabileceği gibi sizin adınıza başvuru yaptığınız sürücü kursu da yapabilmektedir.  (MTSK e-sınav ücreti T.C. Ziraat Bankası A.Ş., Türkiye Halk Bankası A.Ş. ve Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O şubelerinden herhangi birine “Kurumsal Tahsilat Programı” adı altında yatırılmalıdır.)

4- Sınav ücreti ödendikten sonra sürücü kursu  “Özel MTSK Modülü” üzerinden istediğiniz tarih ve saate göre randevunuzu oluşturmalıdır. Alınan randevular daha sonra il veya ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerince değerlendirilip onaylanmaktadır.

5- Başvuru işlemi onaylanan kursiyerler için e-sınav randevu sistemi öncelikle kursiyerin istediği tarihi seçmektedir. Fakat yoğunluğa bağlı olarak istenilen tarihte randevu saati bulunamazsa seçilen tarihe en yakın tarih olacak şekilde sınav tarihi ve saati sistem tarafından belirlenmektedir.

6- Sınav tarihi onaylanıp , kesinleştikten sonra kursiyere sınav giriş belgesi sürücü kursu tarafından teslim edilir. Bu belge ile kursiyer e-sınava girebilir. Bu belge sadece sürücü kursundan alınabilir.

E-Sınav Randevuyu Değiştirme

Kursiyerler talep etmeleri halinde e-sınav tarih ve saatini üzerinden sınava en az 3 gün kalaya kadar değişiklik yapılmasını isteyebilirler. Bu işlem için sürücü kursuna dilekçe vermek gereklidir. Bu belge Milli Eğitim Müdürlüklerince değerlendirilip işleme alınır.

Bunuda okumak isteyebilirsiniz-->  2015 Mart Ehliyet Sınavı İlk Yardım Testi

Kaç E-Sınav Hakkı var?

Randevu işlemi gerçekleştirilen kursiyerler için 4 adet e-sınav hakkı verilir. Kursiyerler yönetmelikte belirtilen hususlar dışında ilgili tarih ve saatte e-sınav merkezinde olmazlarsa bir sınav hakları otomatik olarak yanar.

E-sınav aracılığıyla ehliyet almak isteyen adaylar kendi sınav hakları yanmadığı sürece herhangi bir şekilde MTSK yazılı sınavına başvuru yapamazlar. Teorik yazılı sınavla ehliyet almak isteyen adaylar e-sınav sistemine başvuru yapmak suretiyle ehliyet alabilirler. E-sınavda başarısız olan aday en erken 15 gün sonra yapılacak olan teorik sınava girebilir.

E-Sınav İle İlgili Videomuzuda izlemek isteyebilirsiniz.

Facebook Yorumları
BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
KPSS
2019 Kamu Personel Seçme Sınavı

14 Temmuz 2019

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR