Anadolu Liselerinin Kontenjanları Arttırıldı

Milli Eğitim Bakanlığı

Yayın Tarihi: 9 Ağustos 2018,Son Güncelleme : 9 Ağustos 2018

Liselere geçişte açıkta kalan öğrenciler ile ilgili sıkıntıyı aşmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Anadolu Liselerinin Kontenjanları arttırdı. Liseye girişte açıkta kalan 92 Bin öğrencinin , 52 bini Anadolu Liselerini tercih ettikleri için açıkta kalmışlardı. MEB bu sorunu aşabilmek için Anadolu Liselerinin kontenjanlarını 58 Bin arttırdı.

58 bin ek kontenjan için, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 16 yeni Anadolu Lisesi açarak ilave kontenjan sağladı. Bununla birlikte mevcut 650 Anadolu Lisesinde kontenjanlar yükseltildi. 38 Mesleki Ve Teknik Eğitim Okulu, Anadolu Lisesine dönüştürüldü. 6 İmam Hatip Lisesinin boş sınıfları ise ek şube olarak Anadolu Liselerine tahsis edildi.

Merkezi sınavla öğrenci alan okulların kontenjanlarında da artış sağlandı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yerleştirmenin ardından açıkladığı ilk tabloda, akademik eğitim veren liselerde hiç açık yoktu.

Bu okullar için yeni 365 kontenjan açıldı.

Liselere geçişte 1. Nakil dönemi 10 Ağustos’ta sona erecek. Yerleştirme sonuçları 13 Ağustos’ta açıklanacak.  Dört döneme bölünen nakil başvurularının diğer dönemlerinin tarihleri ise sırasıyla , 13-17 Ağustos, 27-31 Ağustos ve 3-6 Eylül’de saat 17.00’ye kadar alınacak. Sonuçları sırasıyla 19 Ağustos, 3 Eylül ve 8 Eylül’de açıklanacak.

 

 

Facebook Yorumları
Bunuda okumak isteyebilirsiniz-->  MEB 2018 Özel okul teşvik başvurusu ne zaman başlayacak?
BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
KPSS
2019 Kamu Personel Seçme Sınavı

14 Temmuz 2019

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR