AÖF’te şehit ve gazi aileleri için düzenleme

AÖF'te şehit ve gazi aileleri için düzenleme

Yayın Tarihi: 24 Şubat 2019,Son Güncelleme : 5 Mart 2019

AÖF’te şehit ve gazi aileleri için düzenleme

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi’nde ‘harçsız öğrenim’ imkânının kapsamı genişledi. AÖF’te şehit ve gazi aileleri için düzenleme yapılarak şehit ve gazilerin anne-babalarının da yararlanacağı şekilde genişletildi.

Anadolu Üniversitesi (AÜ) AÖF’te harçsız öğrenim imkânından bundan sonra şehit ve gazilerin anne-babaları da yararlanabilecek. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinde okuyan öğrencilerin her dönem ödediği eğitim ve öğrenim gideri (Harç Ücreti), şehit ile gazilerin çocuklarından alınmıyordu. Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü tarafından alınan kararla, terör ile 15 Temmuz şehitleri ve gazilerinin çocuklarının yararlandığı bu hak, ‘kahramanların’ anne ve babalarına da tanındı.

Bundan önce Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesine kayıt yaptırıp eğitim ve öğrenim giderini yatıran şehit ve gazi anneleri ile babalarının ödediği paralar da kendilerine iade edilecek. Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, terör ile 15 Temmuz şehitleri ve gazilerinin haklarının asla ödenemeyeceğini belirtti. Üniversite olarak şehit ve gazilerin yakınları için kanunların el verdiği ölçüde bazı imkânlar sağlamaya çalıştıklarını söyleyen Çomaklı, şunları söyledi:

“Açıköğretim Sistemi’nde eğitim ve öğretim giderleri var. Şehit çocukları söz konusu giderleri ödemeden eğitim alıyordu. Bu kapsamı şehit ve gazilerin anne ve babalarına da sağladık. Şehit ve gazileri yetiştiren, büyüten anneye ve babaya da bu imkanı getiriyoruz. Anne ve babaların da bu imkandan faydalanmasına fırsat vermek için böyle bir uygulamaya gittik.”

Facebook Yorumları
BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
KPSS
2019 Kamu Personel Seçme Sınavı

14 Temmuz 2019

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR