2018 (KYK) burs ve kredi başvuru sonucu açıklandı!

Yayın Tarihi: 15 Kasım 2018,Son Güncelleme : 15 Kasım 2018

Üniversite başvuruları , sonuçları derken öğrenciler artık KYK (Kredi ve Yurtlar Kurumu) ‘nın burs sonuçlarını merak ediyorlar.

2018 (KYK) burs ve kredi başvuru sonucu açıklandı!

Üniversite eğitimi boyunca maddi destek almak isteyen öğrencilerin merak ettiği KYK burs başvuru sonuçları ise ne zaman açıklanacağı büyük merak konusu olmuştu. Konu hakkında resmi açıklama yapan Yurt Kur 13 Kasım 2018 tarihi itibariyle Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yükseköğretim öğrencilerinin burs ve kredi başvuru sonuçlarının açıklandığını duyurdu.

2019 BURSLARI NE KADAR OLDU?

Lisans ve önlisans bölümlerinde okuyan öğrenciler 2019 yılında 470 TL’den 500 TL‘ye,

Yüksek lisans bölümlerinde okuyan öğrenciler 2018 yılında 940 TL’den 1000 TL‘ye,

Doktora bölümlerinde okuyan öğrenciler 2018 yılında 1.410 TL’den 1500 TL‘ye yükseldi.

SONUÇLAR NASIL ÖĞRENİLECEK?

2018 – 2019 KYK burs sonuçlarını linkten öğrenebilirsiniz. KYK burs sonuçlarını öğrenmek isteyen öğrenciler T.C kimlik numaranız, cilt no, aile sıra no kimlik bilgilerini girdikten sonra ekrandaki güvenlik kodunu da girip sorgula düğmesine tıklayarak burs kazanıp kazanmadığını öğrenebilecek. İsteyen tüm öğrencilere geri ödemeli burs verilecek

KYK ÖNCELİK SIRASI NEDİR? KİMLERE KESİN BURS ÇIKAR?

KYK öncelik sırası, kurumun resmi web sitesinde ayrıntılı olarak açıklandı. Öncelik belgesi sahip olan öğrenciler burstan ilk yararlananlar olacak. Peki hangi öğrenciler öncelik sırasından yararlanıyor. Kurumun sitesinden alınan bilgiye göre;

1) Şehit çocukları, (Şehit bekar ise bekar kardeşi) Belge, 2) Gazi çocukları, (Gazi bekar ise kendisi)3) Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,4) Anne ve babası vefat etmiş olanlar,5) Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme Yurtlarında barınarak tamamlayanlar,6) Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,7) Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler,8) ÖSYM sınavında ham puan bazında ilk yüze giren öğrenciler öncelikli olarak burs almaktadır.

Bunuda okumak isteyebilirsiniz-->  2019 AÖL soru ve cevapları yayınlandı

KYK GERİ ÖDEMELİ BURS MAAŞLARI ÖDEMESİ NE ZAMAN YAPILIR?

Öğrencilerin eğitim hayatları boyunca aldıkları burs ücretlerini geri ödeme zorunluluğu vardır. Bu desteği alan öğrenciler geri ödemenin ne zaman yapılacağını da çok merak ediyorlar. KYK geçtiğimiz aylarda bir açıklama yaparak bu krediden yararlanan öğrencilerin öğrenim süresinin bitiminden 2 yıl sonra ödemelere geri başlayacakları belirtildi. Bu krediden yararlanan tüm öğrencilerin aylık olarak aldıkları bursun toplamı üzerinden tekrar eşit taksitlerle geri ödemesi sağlanır. Yurtkur kredi geri ödeme borç sorgulama için http://www.kyk.gov.tr adresinden yararlanabilirsiniz.

HEM BURS HEM GERİ ÖDEMELİ KREDİ ALINIYOR MU?

Devlet bursu kazanan öğrenci, kredi başvurusunda bulunma hakkı yok. Burs başvurusu kabul edilmeyen öğrenciler, kredi başvurusu yapabilme hakkına sahip.

BURS NE ZAMAN KESİLİR?

Üniversiteler tarafından Kredi Yurtlar Kurumuna öğrencinin başarısız olduğuna dair bilgi verilmesi halinde burs, krediye dönüşür.”

Facebook Yorumları
BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
ALES 2019/2
Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı

17 Kasım 2019

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR